گزارش شبکه خبر از صدور شناسنامه معتبر جواهرات برای اولین بار در ایران

Rate this item
(5 votes)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مروارید، زمرد، الماس، یاقوت قرمز و یاقوت کبود ، معروف ترین گوهرهایی هستند که از دیرباز به عنوان کالایی سرمایه ای و زینتی ای مورد توجه مردم بوده اند. امروزه تنوع سنگ های بکار رفته در جواهرات افزایش چشم گیری داشته، ضمن اینکه نمونه های مصنوعی سنگ ها نیز ساخته و به بازار عرضه شده اند به همین علت شناخت و ارزش گذاری جواهرات و گوهرها تنها به استناد تجربه و بدون ابزار دقیق و علمی امکان پذیر نمی باشد.

 

رئیس مرکز ملی گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی به خبرنگار شبکه خبر گفت: " تجارت اینگونه سنگ ها درکشور ما برپایه اعتماد و اعتبار صورت می گیرد و نبود شناسنامه صادرشده توسط یک مرجع علمی معتبر و مجهز و مورد تائید اتحادیه طلا و جواهر کاملا مشهود است."

دکتر فریبرز مسعودی تصریح کرد: از آنجا که وجود یک بخش علمی و تخصصی معتبر جهت شناسائی و تشخیص سنگ های قیمتی درکنار بخش تجاری به وضوح احساس می شد، با همکاری دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی، از حدود سه سال پیش مرکز ملی گوهرشناسی در این دانشگاه آغاز به کار کرده است.

به گفته دکتر مسعودی، مرکز ملی گوهر شناسی از حدود یک سال پیش آزمایشگاه پیشرفته گوهرشناسی را با اتکا به توانمندی متخصصان ایرانی در زمینه ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و بهره گیری از کارشناسان آموزش دیده از میان نخبگان دانشگاهی تاسیس کرده است.

این آزمایشگاه با همکاری اتحادیه صنف طلا و جواهر تهران در زمینه شناسایی، درجه بندی و صدور شناسنامه معتبر جواهرات فعالیت می کند.

 

مدیر آزمایشگاه گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی هم در گفتگو با خبرنگار شبکه خبر به رعایت استاندارهای معتبر اتحادیه اروپا برای شناسایی و درجه بندی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در این آزمایشگاه اشاره کرد و افزود: خدمات این آزمایشگاه صرفا به شناسایی و بررسی اصالت سنگ های قیمتی با بهره گیری از امکانات آزمایشگاهی پیشرفته محدود می شود و این آزمایشگاه درخصوص ارزش گذاری گوهر، خریدار و یا فروشنده آن هیچ ورودی نمی کند.

مهندس نیلوفر موسوی پاک گفت: پس از تعیین اصالت گوهر، در صورتی که نمونه ارایه شده به آزمایشگاه دارای ارزش باشد، با همکاری اتحادیه صنف طلا و جواهر تهران، شناسنامه معتبر صادر می شود.

شایان ذکر است، ارزش تجارت سنگ های قیمتی در جهان، حدود هزار میلیارد دلار برآورد می شود که درصورت اختصاص تنها 5 درصد از سهم این بازار به ایران، کشور ما می تواند از اتکا به درآمدهای نفتی رهایی یابد.

به گفته رئیس مرکز ملی گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی، ایران با در اختیار داشتن معادن فیروزه، و به دلیل کشف معادن جدید سنگ های زینتی در سالهای اخیر، از موقعیت منحصر به فردی در زمینه بهسازی و عرضه سنگ های قیمتی برخوردار است.

دکتر مسعودی معتقد است، از آنجا که ایران به یکی از بازارهای اصلی مصرف این جواهرات یعنی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نزدیک است، سرمایه گذاری برای فراوری سنگ های قیمتی و صادرات آن به بازارهای مصرف از جمله اروپا و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس می تواند ارزش افزوده چشمگیری را برای کشور حاصل کند.

دکتر مسعودی در پایان به تعداد مراکز معتبر صدور شناسنامه جواهرات در جهان هم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مرکز ملی گوهرشناسی ایران، تنها مرکز معتبر در منطقه خاورمیانه محسوب می شود، در صورت اخذ تائیدیه های بین المللی می توان، به کشورهای دیگر از جمله ترکیه هم در زمینه صدور شناسنامه جواهرات خدمات فنی و تخصصی ارایه کرد.

 

خبرنگار : سید جواد ابویی

لینک خبر

Media

تماس با ما