یاقوت کبود تراپیچ

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
یاقوت کبود تراپیچ

یاقوت کبود تراپیچ

گوهرهای تراپیچ به دلیل دارا بودن الگوی متفاوت و زیبای خود ارزشمند هستند. این الگوی شش پر چرخ مانند درخشان، در گوهرهای مختلفی رخ می­دهد، اما در زمرد شناخته شده تر می­باشد. گروه اعزامی GIA در سفر خود به جزیره Tasmania، موفق به استخراج تعدادی یاقوت کبود شامل الگوی ستاره سیاهرنگ، تعدادی نمونه کوچک آبی رنگ و یک قطعه یاقوت کبود به وزن 37.2قیراط که دارای الگوی شش پر چرخ مانند بود، شدند. اگرچه سنگ­های تراپیچ تقزیباً در تمام بازالت­های مرتبط با یاقوت یافت شدند، اما در Tasmania نیز به شدت نادر هستند.(منبع : GIA.edu)

 

شکل1. نمونه­های استخراج شده در یک روز استخراج در Tasmania. یاقوت کبود تراپیچی که در مرکز تصویر قرار گرفته است به وزن 2.73 قیراط می­باشند.(عکس از Victoria Raynaub . منبع : GIA.edu)

 

 

 

شکل2. مقطع نمونه تراپیچ پولیش خورده. هسته­ی تراپیچ در مرکز و شش بازو چرخ که تهرنگ سفید داردند توسط نواحی آبی رنگ به طور واضح از هم جدا می­شوند.(عکس ازVictoria Raynaub . منبع : GIA.edu)

یاقوت های ماداگاسکار با کیفیت یاقوت های کشمیر

 

یاقوت­های ماداگاسکار به واسطه رنگ آبی مخملی شناسایی می­شود. این ویژگی معرّف یاقوت کشمیر مرغوب مباشد. متاسفانه بسیاری از این یاقوت­های جدید توسط گزارش­های گوهرشناسی از منشاء کشمیر گزارش می­شوند. تست­هایی که اخیرا صورت گرفته است نشان می­دهد بسیاری از نمونه­هایی که به عنوان یاقوت کشمیر توسط مشتریان ارائه و در وزن­های 5 تا 50 قیراط رده بندی شده­اند، در واقع از کانسار جدید ماداگاسکار می­باشند.

 

شکل1. تصویر سه نمونه یاقوت تراش نخورده از جدیدترین بخش استخراج شده که تحت بهسازی حرارتی قرار نگرفته­اند و به ترتیب از سمت چپ به وزن 9.98، 14.56 و 7.7 قیراط می­باشند. در کنار آنها گوهرهای تراش خورده و بهسازی شده از کانسار قدیمی در نزدیکی Andranondambo. سنگ تراش خورده به شکل اشک با وزنی در حدود 4.17 قیراط.

(عکس از Vincent Pardieu . منبع: GIA.edu)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مجموع بازدید کنندگان
21363
بازدید کنندگان امروز
131
بازدیدکنندگان دیروز
258
بازدید کنندگان هفته گذشته
1148