طیف سنجی رامان مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
طیف سنجی رامان

طیف سنجی رامان

 

طیف سنجی رامان برای مطالعه ی مدهای ارتعاشی ، چرخشی و سایر مدهای فرکانس پایین در سنگهای قیمتی و معدنی استفاده می شود که براساس پراکندگی یک نور لیزر می باشد این نور تکفام می تواند در محدوده ی فروسرخ تا ماورا بنفش باشد.
طیف سنجی رامان یک روش بسیار سریع و قابل اطمینان برای شناسایی سنگ های قیمتی می باشد. با استفاده از Raman Spectroscopy شما قادر خواهید بود در زمانی کمتر از یک دقیقه سنگ را شناسایی کنید با توجه به اینکه طیف حاصل، ناشی از ساختار مولکولی سنگ مورد نظر می باشد لذا نتیجه کاملا قابل اعتماد بوده و مهر تاییدی بر سایر آزمایشات و بررسی های گوهرشناسی می باشد. هم اینک بزرگترین و معتبرنرین آزمایشگاه های گوهرشناسی نتنها برای شناسایی نوع سنگ بلکه برای تشخیص نوع بهسازی و یا طبیعی/مصنوعی بودن سنگها، از ،میکروسکوپ های رامان در تحقیقات خود استفاده می کنند.
از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-عدم نیاز به آماده سازی نمونه
-غیر مخرب بودن
-سرعت پاسخ بالا
-بدون تماس و حتی از پشت شیشه (در موزه ها) می توان سنگ موردنظر را شناسایی کرد

موسسه توسعه گوهرشناسی ایران (GDII) برای اولین بار در ایران به نخستین میکروسکوپ رامان ساخت داخل، مجهز شده و از روش طیف سنجی رامان برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی و همچنین انجام خدمات آزمایشگاهی به روز و پیشرفته بهره می برد.
با توجه به اینکه تنها دو آزمایشگاه در سطح کشور آنالیز رامان انجام می دهند آزمایشگاه رامان موسسه توسعه گوهرشناسی تنها آزمایشگاه تخصصی، پیرامون طیف سنجی سنگ های قیمتی می باشد .
این آزمایشگاه با استفاده از کادر تخصصی و همکاری با پژوهشکده لیزر پلاسما دانشگاه شهید بهشتی (قطب فوتونیک خاورمیانه) در جهت رقابت با آزمایشگاه های معتبر دنیا گام محکمی در علم گوهرشناسی ایران برداشته است.

 وبسایت طیف سنجی رامان: RamanSpectroscopy.ir

تماس با ما